Sütőtökös gnocchi zsályás vajjal és parmezánnal
Még mindig sütőtök, hiszen szezonja van, s vitathatatlanul ő az ősz egyik sztárja a konyhá(m)ban! Esszük sütve, főzünk belőle levest, sőt még desszertet is készíthetünk belőle.
A sütőtök sokoldalú alapanyag, és nem csak finom, hanem egészséges is, ráadásul az egyik legolcsóbb vitamin-, tápanyag- és ásványianyag-forrás.
Fogyasztása szebbé teszi bőrünket, a népi gyógyászat emésztési gondokra is ajánlja.
Íze kellemesen édeskés, de alapvetően semleges, ezért nagyon jól állnak neki a fűszerek: a sáfránytól a vanílián keresztül a fahéjig hosszú a sütőtökkel harmonizáló fűszerek sora, de nagyon jól illik hozzá a narancs és a kókusz is.
Sütőtökös gnocchi zsályás vajjal és parmezánnal
A gnocchit /ejtsd: nyokki/ is el lehet készíteni sütőtökkel. Ez egy olasz eredetű, nagyon egyszerű, krumplis tésztaétel, de a mi gasztrotúránkban szintén megtalálható valami hasonló a hagyományos ételek közt nudli elnevezéssel. A nagymamám egyszerűen csak krumplis tésztának nevezte.
A tészta lágy a főtt krumpli, sült sütőtök és a liszt arányainak köszönhetően.
HOZZÁVALÓK:
- 300g sült sütőtök
- 300g főtt krumpli
- kb. 250-300g rétesliszt
- 1 MK só
A befejezéséhez és a tálalásához:
- 30-40g vaj
- 3-4 zsályalevél –friss vagy szárított
- 100g reszelt parmezán
ELKÉSZÍTÉSE:
- Sós vízben jó puhára főzzük a krumplit. Ideális, ha köretnek való krumplit használunk, amely könnyebben megpuhul, s lisztesebb, kásásabb állagú.
- A sütőtököt megmossuk, nem szükséges meghámozni. Kettévágjuk, a magokat kanállal eltávolítjuk, s cikkekre, karikára, félkarikára vágjuk, majd sütőpapírral bélelt tepsiben kb. 180 fokon, 25-30 perc alatt megsütjük.
- Ha a krumpli megfőtt, még langyosan krumplinyomóval pépesre, kásásra nyomjuk.
- A sült sütőtök darabokról eltávolítjuk a héjat – ez nagyon könnyen megy. Sokkal könnyebben, mint ha nyers állapotában hámoznánk.
- A puhácska sütőtökbelet összevegyítjük a krumplimasszával, sózzuk, és hozzáadunk kb. 250 g lisztet. Összegyúrjuk. Ez a tészta nagyon lágy. Ha még nagyon ragadna, adhatunk hozzá egy-két marék lisztet. Annyi lisztet adjunk hozzá, hogy ne ragadjon. Nem szabad túllisztezni, mert ettől a kis gnocchik nagyon tömöttek lesznek.
- Ha sikerült összeállítani a tésztánkat, akkor kisebb, félökölnyi gombóckákra szedjük őket.
A gombóckákat bőven lisztezett deszkán, lisztes tenyérrel kb. 2 centi átmérőjű rudacskákra sodorjuk. Ezeket a rudakat 2 centiméteres párnácskákra vágjuk, és majdnem készen is vagyunk!
Vannak helyek, ahol villával 4 barázdát nyomnak a párnácskákba, hogy még díszesebbek legyenek, és a szaftok vagy esetünkben az olvasztott vaj jobban megüljenek bennük.
- Egy nagyobb serpenyőben kb. 30-40 gramm vajat olvasztunk, teszünk bele 2-3 levél friss vagy szárított zsályát.
- Lobogó, sós vízben 1-2 perc alatt készre főzzük a gnocchi párnácskákat, s az olvasztott vajas serpenyőbe szedjük őket.
- Tálaláskor megszórjuk reszelt parmezánnal.
A pihe-puha, kicsit édeskés falatkák szinte szétolvadnak a szánkban. Ezt az ízélményt a zsályás vaj illata és íze, és a parmezán sós karakteressége tudja még fokozni. Egészségünkre!