Babburger- húsimádóknak is
Három év is eltelt azóta, hogy egy tökéletes, istenien ízes, szaftos, zamatos húsmentes burgerhez volt szerencsém. Írországban csavarogtunk, és mindenhol csak a marhahús… főve, Irish stew-ban; sülve – rare, medium, well- done…hamburgerben, ahogy ezt az íreknél illik. Megmondom őszintén, hogy elegem lett a marhahúsból. Eldöntöttem, hogy nekem márpedig valami húsmentes burger kell. És milyen jól döntöttem! Persze, hiába kérdeztem a pincért, mi van ebben a csodálatos babburgerben… Hát bab!- hangzott a válasz, mivel mondanom sem kell, hogy a recept az „top secret” volt. Na de én megígértem magamnak, hogy valami hasonlót készítek otthon is. Sokat kísérleteztem, de főként csak a sóvárgás maradt, meg a régi szép emlékek, mígnem egy szép napon rájöttem a titkára, és sikerült valami hasonlót készítenem. Nem kell hozzá rengeteg hozzávaló, sem tojás, sem sajt, sem egyéb, más természetű kötőanyag, csak főtt bab, és valamilyen, hőkezeletlen, beáztatás után könnyen pépesíthető hüvelyes, mondjuk vöröslencse, edamame vagy csicseriborsó. Az ebből származó fehérje kiváló kötőanyagként működik! Na és persze ne feledkezzünk meg a fűszerekről sem, és kész is! Ízes, és szaftos!
És amit még nagyon kedvelek ebben a fogásban, hogy játszhatunk a színekkel. Hogy hogyan? Ez természetesen babfüggő. Más-más színű lesz a babburgerünk, ha például fehér babot, tarka babot, vesebabot, vagy fekete szemű babot választunk. Izgalmas! Nemde!?
Kiváló, ízletes, húsmentes fehérjeforrás, melyet ha elfogyasztunk, nem marad hiányérzetünk, nem sóvárgunk hús után, s a húsimádókat is leveszi a lábukról.
HOZZÁVALÓK:
- 400g babkonzerv, ebből 240g a töltőanyag , vagyis a bab
- 250 g beáztatott csicseriborsó vagy beáztatott vöröslencse vagy fagyasztott edamame – ezek semmiképp ne legyenek előzetesen hőkezelve
- 1 nagyon nagy fej hagyma
- só
- ½ MK őrölt római kömény
- 1-2 TK füstölt paprika
- 2 duci gerezd fokhagyma
- só, őrölt fekete bors és szegfűbors – ízlés szerint
- 1 EK apróra vágott, friss petrezselyemzöldje
- pár hintésnyi liszt
- pár evőkanál olaj – a kisütéshez
ELKÉSZÍTÉSE:
- Áztassuk be a csicseriborsót legalább 10-12 órára. Ha vöröslencsét választunk, annak elég bő egy óra áztatás. Ha felpuhultak, neki is foghatunk a munka oroszlánrészéhez!
- A hagymát apróra felkockázzuk és üvegesre pároljuk, sőt, kicsit meg is piríthatjuk.
- A babról leöntjük a levet, s beleküldjük egy aprítógépbe. Hozzáadjuk az áztatott csicseriborsót, a hagymát és a többi fűszert.
- Összezúzzuk -turmixoljuk. Egy lágyabb, ámde formázható masszát kapunk.
- Lisztezett deszkán, lisztes kézzel pofás kis pogácsákat formázunk belőlük. Mint említettem, lágy a massza, ezért a formázás némi kis kézügyességet kíván. De hát ez nem nagy kihívás. A massza lágysága a burger szaftosságának a titka. Ha készen vannak a kis pogácsák, akkor tapadásmentes, enyhén olajozott, forró serpenyőbe helyezzük őket. A kezdeti erős hőt-miután kis kérgecske sült a burgerekre- visszavesszük, s hagyjuk őket süldögélni, majd pár perc elteltével megfordítjuk őket, s lefedjük, hogy teljesen átjárja őket a hő, és tegye a dolgát. Esetleg egy teáskanálnyi vizet is löttyinthetünk alájuk, hogy gőzölődjenek. Pár perc után levesszük a fedőt, rákapcsolunk a hőre, hogy a másik oldalon is ropogós kéreg képződjön.
- Hát ennyi volna! Ugye, milyen egyszerű?!
Most már csak arra várnak, hogy megegyük őket. Egy guszta, ropogós buciba is tehetjük, melyet gazdagíthatunk még bármi finomsággal, mi szem s szájnak ingere: legyen az egy ízes paradicsommártás, egy pikáns mustár, savanyú uborka, majonéz vagy pirított hagymakarika, az olvadozó sajtot említenem sem kell! Viszont beérhetjük szerényebb körítéssel is, mely lehet egy selymes zöldségpüré valami friss-roppanós salátával.